• Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków.

        • 12 grudnia w naszej bibliotece gościli najmłodsi czytelnicy – przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Końskich. Spotkanie odbyło się w ramach przeprowadzanych przez nauczycieli lekcji bibliotecznych.

          Przybyła grupa wysłuchała fragmentów utworów o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. W spotkaniu uczestniczyły także uczennice starszych klas : Milena Boruń i Zuzanna Gołąbek, które przygotowały kilka literackich zagadek.

          Lekcja upłynęła w przyjaznej atmosferze. Dzieci chętnie wypowiadały się . Na zakończenie otrzymały świąteczne upominki.

        • Czarodzieje i mugole

        • W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych pani Katarzyna Stolarska ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosiła naszych uczniów do zabawy bibliotecznej ,,Czarodzieje i mugole”.

          W akcji wzięło udział 32 chętnych z klas IV – VIII. Wszyscy z zaangażowaniem rozwiązywali przygotowane zadania, świetnie się przy tym bawiąc. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i punkty z zachowania.
          Gratulujemy.

        • Szkolny Konkurs Recytatorski

        • 31 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy. W ten sposób uczciliśmy obchody Roku poświęconego Wisławie Szymborskiej W zmaganiach konkursowych wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas VI – VIII: Anna Zielińska, Amelia Sowińska, Julia Adamska, Zuzanna Gołąbek, Milena Piwowarczyk, Jan Świercz, Liliana Pietrzak, Beata Sękowska, Weronika Kowalska. Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom i otrzymali dyplomy .
          Jury przyznało zwycięzcom nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom drobne upominki.
          Gratulujemy.

          • Pasowanie na czytelnika

          • My uczniowie pierwszej klasy,
            Uroczyście przyrzekamy,
            Że będziemy książki kochać,
            Krzywdy zrobić im nie damy
            I wskazówek, i rad książek
            Będziemy słuchać z uwagą,
            Obowiązki czytelnika
            Traktować z wielką powagą!
            PRZYRZEKAMYMy uczniowie pierwszej klasy,
            Uroczyście przyrzekamy,
            Że będziemy książki kochać,
            Krzywdy zrobić im nie damy
            I wskazówek, i rad książek
            Będziemy słuchać z uwagą,
            Obowiązki czytelnika
            Traktować z wielką powagą!
            PRZYRZEKAMY

      • W dniu 27 września 2023 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się w naszej szkole zajęcia pt. "Historia pewnego pomnika" przeprowadzone przez Panią Katarzynę Kucharską z Biblioteki Pedagogicznej w Końskich.W dniu 27 września 2023 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się w naszej szkole zajęcia pt. "Historia pewnego pomnika" przeprowadzone przez Panią Katarzynę Kucharską z Biblioteki Pedagogicznej w Końskich.

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest Joanna Porazińska. Ten dzień był w naszej szkole okazją do wspólnego czytania i słuchania „Bajki o tym, jak Gucio oswoił strach”. W rolę postaci wcielili się nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Z wielkim zaangażowaniem przeczytali uczniom klas pierwszych historię o ich rówieśniku, który przestał się bać. Przypominamy, że głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole…OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest Joanna Porazińska. Ten dzień był w naszej szkole okazją do wspólnego czytania i słuchania „Bajki o tym, jak Gucio oswoił strach”. W rolę postaci wcielili się nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Z wielkim zaangażowaniem przeczytali uczniom klas pierwszych historię o ich rówieśniku, który przestał się bać.
            Przypominamy, że głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole…

          • Dzienniczek ulubionych książek

          • W roku szkolnym 2022/23 od października do maja w klasach II – III realizowany był projekt czytelniczy ,,Dzienniczek ulubionych książek”. Zadaniem chętnych uczniów było przeczytanie w każdym miesiącu co najmniej jednej książki spoza obowiązującej lektury szkolnej. Powstały ciekawe dzienniczki, w których uczniowie opisywali krótko przygody bohaterów, zachęcali do przeczytania książek. W dzienniczkach znalazły się także piękne kolorowe rysunki. Wszystkim zwycięzcom projektu gratulujemy!W roku szkolnym 2022/23 od października do maja w klasach II – III realizowany był projekt czytelniczy ,,Dzienniczek ulubionych książek”. Zadaniem chętnych uczniów było przeczytanie w każdym miesiącu co najmniej jednej książki spoza obowiązującej lektury szkolnej.
            Powstały ciekawe dzienniczki, w których uczniowie opisywali krótko przygody bohaterów, zachęcali do przeczytania książek. W dzienniczkach znalazły się także piękne kolorowe rysunki.
            Wszystkim zwycięzcom projektu gratulujemy!

          • Zaczytana klasa

          • Akcją ,,Zaczytana klasa” zaakcentowaliśmy w klasie VIII b obchody Światowego Dnia Książki.
            Święto przypada na dzień 23 kwietnia, symboliczny dla literatury. Wtedy zmarli bowiem: Miquel
            de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega.Akcją ,,Zaczytana klasa” zaakcentowaliśmy w klasie VIII b obchody Światowego Dnia Książki.
            Święto przypada na dzień 23 kwietnia, symboliczny dla literatury. Wtedy zmarli bowiem: Miquel
            de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega.

          • Zabawa czytelnicza

          • 3 kwietnia 2023 r. odbyła się zabawa czytelnicza – „Dawno, dawno temu … zagubieni w świecie legend i baśni”.
            Spotkanie zrealizowano z okazji Dnia Książki dla Dzieci. Wzięło w nim udział 42 uczniów z klas 3a i 3b.
            Uczestnicy „krętą drogą wędrowali do baśniowej krainy, w której znaleźli wiele postaci z popularnych legend i baśni”. Aby się z niej „wydostać” musieli odszukać klucz, który pozwoliłby im „szczęśliwie powrócić do domu”, a rozwiązując zadania, mogli odnaleźć „skarb”.
            Uczniowie byli ogromnie zaangażowani w zabawę i wykazali się dużą znajomością baśni i legend. 

          • Grudzień w bibliotece szkolnej

          • 6 grudnia odwiedzający bibliotekę szkolną otrzymywali mikołajkowe zakładki wykonane przez nauczycieli bibliotekarzy. Można było obejrzeć tematyczną wystawkę i wypożyczyć świąteczną książkę.

            10 grudnia  przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. ,,Moje prawa”, ,,Cudowny chłopak” czy ,,Wielka księga wartości” to niektóre z pozycji czekających na uczniów.

            21 i 22 grudnia biblioteka zorganizowała akcję czytelniczą  pod hasłem ,,Wypożycz książkę w ciemno” . Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem uczniów.

            Podsumowany został także konkurs literacki ,,A zakończyłbym to tak…”. Nagrodzono ucznia klasy VIII b – Wiktora Białeckiego, któremu serdecznie gratulujemy.

            Zapraszamy do galerii.

          • Dorośli czytają dzieciom

          • ,,Dorośli czytają dzieciom” to szkolna akcja zrealizowana w ramach Narodowego Programu
            Rozwoju Czytelnictwa. Odbyła się ona w bibliotece 23 oraz 30 listopada i została skierowana
            do uczniów klas pierwszych. Nauczyciele bibliotekarze wybrali następujące książki: ,,Maks dba
            o zdrowie” Katarzyny Żychli, ,,Dokuczalska” Joanny Fabickiej oraz ,,Mali bohaterowie” Barbary
            Gawryluk. Spotkania z najmłodszymi uczniami kończyły się krótkimi pogadankami tematycznymi.

            Zdjęcia

          • Andrzejki w bibliotece 2022

          • ,,W andrzejkowy czas wróżba i słodycz do biblioteki zapraszają Was”. Takim hasłem 30 listopada
            bibliotekarze witali czytelników. W tym dniu można było wylosować sobie wróżbę, poczęstować
            się cukierkiem, no i oczywiście wypożyczyć książkę.

            Zdjęcia

          • Narodowe Święto Niepodległości 2022 w bibliotece szkolnej

          • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w bibliotece szkolnej została przygotowana okolicznościowa gazetka oraz wystawka książek. Ponadto w tym dniu uczniowie wypożyczający otrzymali przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy kotyliony.
            O godzinie 11.11 społeczność szkolna przystąpiła do akcji ,,Szkoła do hymnu”. Młodsi śpiewali na szkolnym holu, a starsi w klasach. Wspólne odśpiewanie ,,Mazurka Dąbrowskiego” poprzedziło wysłuchanie audycji o drodze do Niepodległej.

            Zdjęcia

             

        • Pasowanie na czytelnika

        • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych stał się okazją do uroczystego włączenia
          pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
          W czasie krótkich spotkań z bibliotekarzem uczniowie poznali drogę książki od autora
          do czytelnika . Wspólnie ustalili życzenia książek, co wiąże się z poszanowaniem każdego
          wypożyczonego egzemplarza. Złożyli ślubowanie i otrzymali upominki.

          Zdjęcia

          • Dni Dziedzictwa Europejskiego

          • Tu byliśmy …..
            W ramach tegorocznych obchodów 30. Dni Dziedzictwa Europejskiego, odbywających się pod hasłem ,,Połączeni Dziedzictwem” w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano wystawę pt. "Zaginiony świat koneckiego dziedzictwa". Uczniowie klas czwartych i piątych mieli możliwość obejrzenia fotografii i makiet budowli dziś już nieobecnych na mapie Końskich. Wysłuchali także opowieści o historii synagogi, cerkwi i Annotargu. Dowiedzieli się, jak zmieniał się wygląd kolegiaty św. Mikołaja. Z kolei uczniowie klas trzecich odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Obejrzeli tam prezentację multimedialną do lektury Joanny Papuzińskiej pt. ,,Asiunia”. Takie wyjścia są ciekawym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkolnych ławkach.

            Zdjęcia

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022.
            Czytanie dla pokoju.
            W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022 w klasach II a i II b pani Elżbieta Fitas kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Końskich przeprowadziła zajęcia związane z hasłem miesiąca: Czytanie dla pokoju. Uczniowie poznali losy bohaterki lektury Asiunia autorstwa Joanny Papuzińskiej. Książka pokazała im wojnę widzianą oczami pięcioletniej dziewczynki. Historia sprzed osiemdziesięciu lat to głos przeciw wojnie aktualny dziś.
            Źródło okładki:
            http://www.wyd-literatura.com.pl/joanna-papuzinska/asiunia.html
            W ramach współpracy bibliotek uczniowie z klas VII a i VIII a wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat Biblioteki wokół nas. Zapoznali się z zasobami miejsc, które już odwiedzają lub odwiedzą jako uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dowiedzieli się między innymi,jak korzystać z zasobów tych bibliotek.

            Zdjęcia

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Z okazji przypadającego 29 września Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
            biblioteka szkolna rozpoczęła projekt czytelniczy dla uczniów klas II – III. Będzie on
            realizowany w roku szkolnym 2022/23 od października do maja.
            Zadanie ucznia to przeczytanie w miesiącu jednej książki z biblioteki szkolnej ( poza
            lekturą). ).
            W oddzielnym zeszycie należy:
            - napisać imię i nazwisko autora oraz tytuł przeczytanej książki
            - wykonać ilustrację do książki
            - ułożyć 3 – 5 zdań : ,,Dlaczego poleciłbym/ poleciłabym tę książkę do
            przeczytania” ( dla klas II może być według propozycji wychowawcy)
            Pamiętać należy o estetyce prac.
            W maju zeszyty umieścimy na wystawce. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
            Zapraszamy!

            Zdjęcia

             

        • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- Wisława Szymborska

        • Cytat ten jest myślą przewodnią działań biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Akcje czytelnicze, konkursy plastyczno- czytelnicze mają zachęcić dzieci i młodzieży do czytania książek, aby traktowały czytanie jako zabawę zgodnie z cytatem naszej literatki.

          Uczniowie klasy ósmej chcieli przybliżyć postać polskiej noblistki i przygotowali o niej prezentacje.

          Prezentacja_o_Wislawie_Szyborskiej.pdf

          Wislawa_Szymborska_prezentacja2.pdf

          Młodzież wykonywała plakaty promujące czytelnictwo.

          Prace uczniów

        • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA NA LATA 2021-2025

        •  

          Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich przystąpiła w roku 2022

          do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025.

          Dzięki Programowi biblioteka szkolna zdobyła finanse na zakup nowości wydawniczych i lektur.

          Poniżej znajduje się lista książek, które chcielibyśmy kupić.

           

          WYKAZ KSIĄŻEK DO FORMULARZA ZAKUPOWEGO.

          Zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

          narodowy_program_rozwoju_czytelnictwa_2021_2025.pdf

        • Lekcja biblioteczna na temat: Jak dziś mogę być patriotą.

        • 27 kwietnia odbyła się w klasie II b lekcja biblioteczna na temat : Jak dziś mogę być patriotą.
          Wspólnie z uczniami nauczyciel bibliotekarz przygotował tematyczną mapę mentalną. Znalazły się
          na niej także zadania, które uczniowie mogli wykonać w ciągu miesiąca. W projekt zaangażowali
          się: Filip Boruń, Marcel Gorzelak, Magdalena Jarząb i Ewa Swat.
          Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki.
          Gratulujemy!

          Zdjęcia

           

        • Tydzień Kultury Języka

        • Biblioteka we współpracy ze świetlicą włączyła się obchody XXX Tygodnia Kultury Języka.
          Uczniom zaproponowano wykonanie tematycznego plakatu oraz projekt pod nazwą I ty możesz
          zostać Konopnicką. Polegał on na samodzielnym ułożeniu wiersza lub krótkiego opowiadania
          z dialogiem. Prace mogły nawiązywać do hasła Tygodnia: Czerp madrość od autorytetów, ale ufaj
          sobie lub Patronów Roku 2022.
          Grupa świetlicowa – Maciej Dzwonek (kl.4b), Krzysztof Garbacz (kl.3c), Jan Świercz (kl.5a) -
          podjęła się napisania i zilustrowania krótkiej książeczki o Ignacym Łukasiewiczu nawiązującej
          formą do serii Nazywam się...
          W działania zaangażowali się uczniowie z kilku klas. Najciekawsze prace, które zostały
          zaprezentowane na tematycznej tablicy, wykonali: Aleksandra Kołodziej ( kl. 8e) - forma literacka
          oraz Amelia Gołąbek (kl.8e), Wiktoria Samson (kl.5b), Kinga Stelęgowska (kl.5b), Maja Wyderska
          ( kl.5b), Antonina Kupczak (kl. 6b).
          Serdecznie gratulujemy!

           

        • Walentynkowe wyzwanie czytelnicze

        • Walentynkowe wyzwanie czytelnicze

          Pod takim hasłem odbywał się w naszej szkole zorganizowany przez bibliotekę projekt czytelniczy skierowany do uczniów klas V – VII. Motywem przewodnim działań była miłość i przyjaźń. Uczniom zaproponowano piętnaście zadań, spośród których należało wybrać co najmniej pięć. Dotyczyły one różnych dziedzin życia i tekstów kultury. Walentynkowe wyzwanie podjęli uczniowie: Dawid Wiech ( kl. VII d)
          oraz Michał Rudawski ( kl .V c).
          Serdecznie gratulujemy!

        • Mikołajki w bibliotece szkolnej

        •  

          6 grudnia uczniowie klas pierwszych otrzymali mikołajkowe upominki. Tym razem nauczyciel bibliotekarz wręczył każdemu pierwszoklasiście Wyprawkę Czytelniczą otrzymaną w ramach kampanii Mała Książka Wielki Człowiek:

          - ,,Pierwsze abecadło" - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz,

          A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego,  D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

          - ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem"- broszura, która jest poradnikiem  dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, w jaki sposób wspierać dziecko   w nauce czytania, , jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami książki;

          - Kreatywny alfabet - plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania

          Ponadto do każdego kompletu została dodana okolicznościowa zakładka.

          Zapraszamy do galerii

        • 25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

        • Tym razem Dzień obchodzony był w klasach pierwszych. Nauczyciel bibliotekarz przygotował szereg niespodzianek. Na początku pierwszoklasiści posłuchali opowieści o historii święta i poznali postacie misiów – bohaterów książek i filmów. Potem rozpoczęła się nauka ruchowo – naśladowczej zabawy na melodię ,,Mam chusteczkę haftowaną”. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się układanie ,,misiowych” puzzli oraz sklejanie misiów z gotowych elementów, które później przyozdobiły wnętrze biblioteki. Najaktywniejsi pierwszoklasiści zostali nagrodzeni drobnymi gadżetami.

          Zapraszamy do galerii

          Dzień Pluszowego Misia 2021

        • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek w naszej szkole

        • Zakończyły się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Rozpoczęły się one
          pasowaniem na czytelnika uczniów klas pierwszych.
          Na początku października został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas piątych, nawiązujący
          do baśni i legend z różnych stron świata. Nagrodę otrzymał Filip Szustak z klasy V b.
          W klasie IV b i kl.IV c nauczyciel bibliotekarz przeprowadził lekcje na temat: ,,Poznajemy legendy
          naszego regionu”. Uczniowie najpierw zostali zapoznani z opowieścią nawiązującą
          do tajemniczego zakątka – Piekło Niekłańskie. Potem rywalizowali, rozwiązując zadania
          nawiązujące do treści legendy.
          W ramach współpracy bibliotek pani Katarzyna Stolarska ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosiła
          naszych uczniów do zabawy online.
          W Baśniowych Podchodach Bibliotecznych Maciej Dzwonek ( kl.IV b) zajął II miejsce, a Jagoda
          Olejnik ( kl.IV a) – trzecie. Amelia Goląbek ( kl.VIII e) zwyciężyła zaś w konkursie
          Detektywistyczny Pokój Zagadek.
          Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
          Pani K. Stolarska przygotowała także niespodziankę dla najmłodszych uczniów. W konwencji
          teatrzyku kamishibai zaprezentowała baśnie i legendy z różnych regionów świata.
          Zaangażowanym w proponowane działania uczniom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

        • Pasowanie na czytelnika.

        • 4 października 2021r. nauczyciele bibliotekarze odbyli spotkania z uczniami klas pierwszych ,
          podczas których miało miejsce pasowanie na czytelnika. Dzieci odwiedziły bibliotekę i zostały
          zapoznane z zasadami korzystania z księgozbioru. Uczniowie obejrzeli książki zniszczone oraz
          najnowsze wydania, a później wspólnie ustaliły życzenia książek: Nie pisz i nie rysuj po mnie, Nie
          czytaj mnie podczas jedzenia, Nie wyrywaj moich kartek.
          Spotkanie zakończyło się pasowaniem i wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Niektórzy
          pierwszoklasiści już na kolejnej przerwie zawitali do biblioteki po pierwsze książki.

        • Być jak Kuba Błaszczykowski

        • Być jak Kuba Błaszczykowski to szkolny projekt czytelniczy zrealizowany w tym roku szkolnym przez klasę IV a . Został ogłoszony w Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

          Jego celem było:

          •         zapoznanie się z sylwetką Jakuba Błaszczykowskiego
          •        wyrabianie umiejętności głośnego czytania na forum klasy
          •         uwrażliwienie na potrzeby innych osób
          •         zachęcenie uczniów do działalności wolontariackiej

          Wychowawca i uczniowie ustalili czas oraz sposób realizacji zadania. Wykorzystali książkę Marcina Rosłonia pt. ,,Jakub Błaszczykowski. Niezłomne serce”. Czwartoklasiści zostali zapoznani z fragmentami wywiadu Krzysztofa Ziemca z J. Błaszczykowskim pt. ,,Niepokonani.”

          Projekt zakończył się wykonaniem tematycznych plakatów i prezentacji multimedialnej. Pomysłodawcy prac przygotowali także dla koleżanek i kolegów krótki konkurs na temat sylwetki sportowca.

          Za zaangażowanie klasa została nagrodzona pamiątkowym dyplomem, a najbardziej aktywni uczniowie otrzymali gadżety nawiązujące do tematyki projektu.

             

          Gratulujemy!

          Jakub_Blaszczykowski_prezentacja.pdf

           


           

        • Bilet powrotny do biblioteki.

        • 1 czerwca zakończono akcję czytelniczą dla klas I - III.

          Akcja_czytelnicza.pdf

           

        • Tydzień Bibliotek.

        •  

          Biblioteki, bibliotekarze oraz czytelnicy także obchodzą swoje święta.

          Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a maj – Tydzień Bibliotek.

          Tegoroczne obchodzone były pod hasłami: Z książką ci do twarzy oraz Znajdziesz mnie w bibliotece.

          Z tej okazji uczniowie z naszej szkoły zostali zaproszeni  przez panią Katarzynę Stolarską ze Szkoły Podstawowej nr 1 do międzyszkolnej rywalizacji.

                      Na początku roku szkolnego spotkali się on-line w pokoju zagadek związanych z serią o czarodzieju Harrym Potterze. Ten rodzaj wirtualnej zabawy wybrały: Amelia Gołąbek, która zajęła I. miejsce, Maria Szabat, Aleksandra Kołodziej (kl.VIIe), Alicja Górska, Maja Antosik, Weronika Białecka (kl.VIIb) oraz Oliwia Górska (kl.VIb), zdobywczyni III.miejsca.

                      W maju odbyły się Wirtualne Podchody Biblioteczne, w których miłośnicy zagadek, szyfrów i wszelakich tajemnic walczyli o tytuł Mistrza Podchodów.

           Z naszej szkoły chęć uczestnitwa zgłosili:

           Szymon Stępień (kl.VIa), który zajął  III. miejsce, Milena Boruń i Mikołaj Sobczyk (kl.Va)

           oraz Dawid Wiech (kl.VId)

           

                      Wszyscy uczestnicy oraz zwycięzcy, którym serdecznie gratulujemy, zostali nagrodzeni przygotowanymi przez panią Katarzynę dyplomami i pomysłowymi upominkami.

           

           

        • Konkurs recytatorski

        • 28 maja 2021 odbył się zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy konkurs recytatorski dla uczniów klas I – III. Najpierw wychowawcy wyłonili z poszczególnych klas najlepiej recytujących uczniów. Potem rozpoczęły się zmagania międzyklasowe.

          W piątkowe przedpołudnie zostały zaprezentowane ulubione wiersze. Do zmagań konkursowych przystąpiło 24 młodych recytatorów. Jury wybrało mistrzów słowa w poszczególnych kategoriach wiekowych.

           

          Klasy pierwsze

          I miejsce – Stefania Sękowska ( I a)

          II miejsce – Anna Zając ( I b)

          III miejsce – Oliwia Szczepanik ( I a)

           

          Klasy drugie

          I miejsce – Wiktoria Szmeiduch ( II a)

          II miejsce – Weronika Narożnicka ( II c)

          III miejsce – Zuzanna Sarleja ( II b)

          Klasy trzecie

          I miejsce – Liliana Pietrzak ( III c)

          II miejsce – Lena Małecka ( III b)

          III miejsce – Malina Wojcieszek ( III c)

          Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami.

          Dyplomy otrzymali także pozostali uczestnicy:

          Helena Kozubska, Iga Żychlińska, Julia Wyderska ( kl. I)

          Antoni Ziomek, Bartłomiej Zenka, Hanna Bobińska, Natalia Błaszczyk, Aleksandra Bobińska, Milena Kuleta,

          Kalina Podolak ( kl. II)

          Aneta Białecka, Weronika Kowalska, Lena Skowron, Magdalena Belka, Kornelia Zbróg ( kl.III)

           

          Wszystkim recytatorom gratulujemy!

          Zapraszamy do galerii

          https://photos.app.goo.gl/uMxSLqVhuXNY4ynd8

      • Tydzień Kultury Języka

        Tydzień Kultury Języka to projekt obchodzony w województwie świętokrzyskim od 29 lat. W tym
        roku rozpoczął się 15 marca. Nasza szkoła także włączyła się w to święto mowy ojczystej.

        tydzien_kultury_jezyka.pdf

      • 8 maja to Dzień Patrona naszej szkoły.

        Spotkanie w konwencji teatrzyku kamishibai.

        8_maja_dzien_atrona_naszej_szkoly.pdf

        •  

          Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

          rok_krzysztofa_kamila_baczynskiego.pdf

           

          21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          Z tej okazji uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni na spotkanie:

          klasa III A 24 lutego – 5 godzina lekcyjna

          klasa III B – 19 lutego - 5 godzina lekcyjna

          klasa III C 19 lutego - 3 godzina lekcyjna

          W krótkim wprowadzeniu nauczyciel przybliżył uczniom ideę Dnia. Wspólnie został przygotowany tematyczny plakat. Na początku pojawiły się przysłowia i związki frazeologiczne oraz próby wyjaśniania ich znaczeń. Potem trzecioklasiści rozwiązywali quizy i łamigłówki językowe. Nie zabrakło też zmagań ortograficznych. Wszystkim podobały się łamańce językowe.

          Za aktywny udział w szkolnych obchodach klasy otrzymały dyplomy i książeczki z morałem.


           

               

           

           

        • Wizyta w teatrze, czyli kilka słów o kulturze

        • 27 marca w ponad stu krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy uczniów do spotkania z tą dziedziną sztuki.


          https://www.youtube.com/watch?v=E3lW-k19_io



          Anna Smoleń

          Wizyta w teatrze, czyli kilka słów o kulturze


          W klasie III panowało wielkie poruszenie. Uczniowie przygotowywali się do wyczekiwanej premiery sztuki pt. ,,Dzieci z Bullerbyn”. Chyba nie ma dziecka ani osoby dorosłej, która nie znałaby przygód słynnych dzieci z powieści Astrid Lindgren. Już we wrześniu zostały rozdane role. Oczywiście nie obyło się bez kłótni. Bartek i Olaf chcieli być Lassem, Agnieszka i Zosia Brittą. Pani szybko rozwiązała ten problem i poprosiła uczniów o rozwagę i odpowiedzialność.

          - Ról do nauki jest naprawdę dużo. Ktoś, kto nie czuje się na siłach, powinien oddać rolę koledze - powiedziała pani. W końcu stanęło na tym, że Bartek został Lassem, a Zosia Brittą. Aby jeszcze lepiej wczuć się w swoje role, klasa postanowiła pojechać na wycieczkę do teatru Roma.

          - Kochani! O czym należy pamiętać, udając się do teatru? - zadała pytanie pani.

          - Do teatru powinniśmy się ładnie ubrać - powiedziała największa modnisia w klasie.

          - Tak, to prawda. Teatr zaliczany jest do kultury wysokiej. Teatr narodził się ze święta ku czci Dionizosa. Dionizos był w wierzeniach starożytnych Greków bogiem płodności i winnej latorośli. Kiedy coś świętujemy, to naturalną rzeczą powinien być elegancki strój. Jeszcze nie tak dawno temu panie ubierały do teatru piękne suknie, a mężczyźni zakładali eleganckie garnitury.

          Obecnie zasada ta nie jest tak sztywno przestrzegana, ale jedno jest pewne. Do teatru powinniśmy ubrać elegancki odświętny strój - wyjaśniła nauczycielka.

          - Jak myślicie, co jest jeszcze ważne, kiedy oglądamy sztukę teatralną. Pamiętajcie o tym, że w teatrze występują aktorzy - powiedziała pani.

          - Widzowie nie powinni rozmawiać – odparła Klara.

          - Oczywiście, że tak. Rozmowy rozpraszają aktorów. Zastanówcie się, jak wy się czujecie, kiedy recytujecie wiersz, a ktoś bez przerwy rozmawia, czy nawet szepcze. To bardzo przeszkadza - ciągnęła pani.

          - Można łatwo się pomylić - dokończył myśl Paweł.

          Bartek zwrócił uwagę na to, że telefony komórkowe powinno się zostawiać w domu. - Dobrze Bartusiu. Myślę jednak, że wystarczy samo ściszenie lub wyłączenie telefonu na czas spektaklu - dodała pani.

          - Podczas spektaklu nie jemy! - wykrzyknął Jaś.

          - Świetnie. Jedzenie i szeleszczenie papierkami od np. cukierków jest niedozwolone. Między poszczególnymi aktami przedstawienia są przerwy w czasie, których można wyjść i na korytarzu skorzystać z bufetu - wyjaśniła nauczycielka.

          - A czy do teatru można się spóźniać, tak jak zdarza wam się na przykład do szkoły na lekcję? - zapytała pani. Uczniowie spojrzeli na siebie znacząco, po czym Klara odpowiedziała:

          - Nie, do teatru nie opłaca się spóźniać, bo po trzecim dzwonku przedstawienie się rozpoczyna i robi się ciemno. Ciężko jest znaleźć swoje miejsce w rzędzie, a czasami nawet trzeba czekać do przerwy, aby wejść na salę. Wtedy można stracić część przedstawienia - powiedziała Zuzia.

          Świetnie. Znacie zasady właściwego zachowania w teatrze. Zapamiętajcie: w starożytnej Grecji aktorem mógł zostać tylko mężczyzna. Kiedy chciał zagrać rolę kobiecą, zakładał na głowę sztuczne włosy , czyli perukę, a na nogi zakładał koturny. Jego twarz pokrywał makijaż. Często sztuki były bardzo smutne, a niewinny bohater cierpiał. Widzowie identyfikowali się z postacią, przeżywali jego niezawinioną winę, przez co targały nimi bardzo silnie emocję prowadzące do wewnętrznego oczyszczenia, nazywanego katharsis - zakończyła swą wypowiedź nauczycielka.


          Rozwiąż krzyżówki. W wykreślance znajdź ukryte nazwy lalek teatralnych.



          krzyzowka_obrazkowa.pdf

          wykreslanka.pdf

          krzyzowka_teatr.pdf

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.